Със своите близо 600 000 жители, Генуа (Genova) е шестият по големина град в Италия и с най-значимото и най-голямо пристанище в страната. Намира се в областта Лигурия и е част от Италианската ривиера. Ето няколко любопитни факта за Генуа, които може би не знаете:
С най-голямото пристанище в Италия
Генуа е основан като колония още от древните гърци, която по-късно е завладяна от римляните през около 220 г. пр. Хр. През 12-ти век, търговията в Средиземно море процъфтява и Генуа става важно морско пристанище. Днес 20% от търговията на Италия е благодарение именно на пристанището в Генуа, което се простира на 22 км брегова ивица. Около Старото пристанище (Porto Antico) са разположени редица барове, ресторанти и музеи (Аквариума на Генуа, Биосферата, Военоморския музей и др.), а разходката по него е чудесна - можете да видите различни видове кораби (вкл. и круизни), лодки, яхти.
С един от най-старите фарове в света
В централната част на пристанищната мрежа се намира и Фарът на Генуа (Lanterna di Genova) - 76 метров морски фар, построен за пръв път през 1100 г. и реконструиран неколкократно през годините. Той е основният фар на града и символ на Генуа. Нарежда се на 3-то място най-стар фар след "Кула на Херкулес" (Испания) и "Копу" (Естония).
Родният град на откривателят на Америка
Генуа е родният град на Христофор Колумб, откривателят на Америка. Предполага се, че е отраснал в къща близо до центъра на града (на ит. Casa di Colombo - Къщата на Колумб), която е запазена и до днес, макар да е започнала да се руши. Намира се на Piazza Dante, точно до кулите на Porta Soprana. Къщата на Колумб може да бъде посетена, срещу вход от 5 евро, но и само разходка около нея и Porta Soprana си заслужава.
Гордата Генуезка Република
Porta Soprana още известна като Porta Sant’Andrea е една от многото отвори на градските стени и е един от символите на Генуа. Тя е от малкото оцелели части от т.нар. "Стени Барбароса", построени между 1155 и 1159 заради Фридрих I Барбароса, херцог на Швабия, който през 1158 завладял Милано и изискал от жителите на Генуа да плащат данъци. От Античността обаче Римските императори гарантирали на хората от Генуа, че ще бъдат завинаги освободени от данъци и такси, ако останат верни на Империята и я пазят от пиратски нашествия. Ето защо още от тогава са наричани "Гордата Генуезка Република". За да останат верни на това си прозвище те построили стените за изключително кратко време. На паметна плоча е написано: "Защитават ме войници, заобиколена съм от прекрасни стени... Ако идваш с мир, може да докоснеш вратите. Ако идваш, за да търсиш война, ще бъдеш разгромен и победен..." (на ит. Sono munita di soldati, circondata da mura mirabili… Se porti pace, puoi toccare queste porte. Se cerchi guerra, triste e vinto ti ritirerai…") - думи, които звучат грандиозно и арогантно, но са се доказали верни във времето.
Най-големият аквариум в Европа се намира в Генуа
Освен че е най-големият аквариум в Европа, Acquario di Genova е и в топ 10 на най-посещаваните атракциони на Стария континент, според потребителите на TripAdvisor. Построен от местен архитект Ренцо Пиано през 1992 г. по повод 500-та годишнина от пътешествието на Христофор Колумб, аквариумът показва видове морски животни, характерни за Лигурско море (морето, на което се намира пристанището на Генуа) и видове, характерни за северната част на Атлантическия океан. Всички те се отглеждат в среда на обитание, близка до тяхната естествена. Ако решите да посетите Аквариума на Генуа, непременно си отделете 3-4 часа, за да можете спокойно да го разгледате.
Точно до Аквариума се намира стъклено-стоманена топка наречена Биосферата (Biosfera). В нея може да видите растителни (папрат, кафе, бананови дръвчета, канела) и животински видове (птици, костенурки, насекоми), типични представители на тропическа гора. Построена е с цел да научим за това колко крехки са екосистемите, застрашени от човешката дейност.
Аквариумът и Биосферата се намират на старото пристанище. Информация за билети и часове на посещение можете да откриете от сайта на аквариума тук. Адрес: Porto Antico, Genova
В близост до Биосферата се намира друг символ на Генуа - Il Bigo - панорамен асансьор, който Ви предлага 360-градусова гледка на Генуа от 40 метра височина. Работи всеки ден в годината и се издига на всеки 10 минути. Билетите за него струват 4 евро, но ако посещавате и Аквариума, има възможност да закупите билет, в който ще е включен и билета за Il Bigo.
Корабът "Нептун" (Neptune) е друга интересна атракция, намираща се точно до Аквариума на Генуа. Той е реплика на испански галеон от 17-ти век. Построен е през 1985 за филма на Роман Полански "Пирати" и може да бъде разгледан и отвътре срещу такса от 6 евро на човек. През 2011 същият кораб е използван за "Веселия Роджър" (коръбът на Капитан Хук) в телевизионния минисериал "Невърленд".
В Генуа, до Старото пристанище се намира и още един голям музей - Военоморският музей Galata Museo del Mare. Логично е да има и такъв музей - все пак Генуа е бил главна морска сила от 16-ти до 19-ти век. В сграда на 4 етажа са поместени исторически артефакти, реконструкции на кораби, макети. В една от стаите могат да се видят глобуси и атласи от различни периоди от историята. На втория етаж са поместени репродукции на отломки от кораби и морски инструменти. Точно до музея пък е спряна италианска военоморска подводница, на която всеки посетител на музея може да се качи и да я огледа отвътре.
Адрес на музея: Calata De Mari 1, Genova
Информация за часове и билети от сайта тук.
Светия Граал и мощите на Йоан Кръстител се съхраняват в Генуа
Непременно посетете катедралата на Генуа - "Св. Лоренцо" (Cattedrale di San Lorenzo) – най-важната църква в Генуа. Катедралата съхранява мощите на Йоан Кръстител, донесени в Генуа след края на Първия кръстоносен поход.
Както катедралата на Милано, и тази в Генуа съчетава в себе си няколко архитектурни стила – готически, романски и бароков. Външно много прилича на катедралата на Флоренция, тъй като фасадата й е направена от розов, зелен, черен и бял мрамор. Осветена през 1118 г. църквата се е запазила стотици години. Вътре е също толкова внушителна колкото и отвън. Не пропускайте и Museo del Tesoro (Музея на съкровището), намиращ се вътре в катедралата. Когато влезете в църквата, в дясно ще видите и входа на музея.
Това е музеят, който показва богатството на католическата църква. Можете да видите безценни кръстове, златни корони, сребърни скулптури и... Светия граал - Sacro Catino. Вярва се, че това е чашата, от която е пил Христос при Тайната вечеря. Донесена е в Генуа след поход към гр. Цезария (Израел) през 1101 г. По-късно Наполеновите войски я отнасят като трофей, а след времето на Наполеон е върната обратно в Генуа.
Друг интересен артефакт е златният кръст – изработен от византийски майстор през 13-ти век. Украсен със скъпоцнни камъни и перли, кръстът съдържа и частици от Кръста на Христос.
Piatto di San Giovanni също може да бъде видян в музея. Това е подносът, на който е била сложена главата на Йоан Кръстител и предадена на Ирод.
В църквата може да се види и бомба от времето на Втората светова война. На 9-ти февруари 1941, английски самолет пуска бомба над катедралата. Бомбата пробива покрива на катедралата, пада в нея, но не избухва. Смята се, че това е чудото на Св. Лоренцо.
Работно време на музея:
Пон – Съб.: 9-12/15-18 часа
Неделя: 15-18 часа
Входна такса за възрастни: 6 евро
За катедралата няма входна такса.
Част от световното наследство на UNESCO
Le Strade Nuove и системата дворци Palazzi dei Rolli са част от световното наследство на UNESCO.
Le Strade Nuove (от ит. „Новите улици“) са група улици, построени от генуезката аристокрация по време на експанзията на града, когато Република Генуа е могъща морска и икономическа сила. Това включва Via Giuseppe Garibaldi, Via Balbi и Via Cairoli.
Следвайки архитектурния модел на времето, благородниците на Генуа си построили пищни дворци в историческия център на Генуа. През 1576 г. сенатът издава декрет, който включва официален списък с жилища, изброени в градския ролков регистър (Rolli – ролки, от там идва името Palazzi dei Rolli), признавайки тяхната уникална стойност. Според декрета собствениците на тези домове се задължават да се редуват и да посрещат и да предоставят жилищата си като квартира при официални посещения на важни държавни гости. Всеки път квартирите били избирани в зависимост от важността на госта: колкото по-висок ранк имал той в обществото, толкова по-пищна трябвало да бъде квартирата и по-знатно семейството, на което е предоставена честта (а също бремето и отговорността) да посрещне госта.
В наши дни някои от дворците са все още собственост на частни лица, други се използват за офиси, банки, музеи. Можете да посетите 3 от тях с един билет - Palazzo Rosso, Palazzo Bianco и Palazzo Doria-Tursi – и да се насладите на великолепието им и техните колекции с интересните артефакти на изкуството.
Билет за трите струва 9 евро. Почивен ден: понеделник
Повече информация можете да откриете в сайта на музеите на Генуа тук.
Фестивалът на цигуларите и най-известният цигулар в света
От 2000 г. насам всеки октовмри в Генуа се провежда т.нар. Фестивал на цигуларите, в чест на най-известния цигулар в света – Николо Паганини, роден в Генуа. В гореспоменатия Palazzo Doria-Tursi можете да видите личните вещи на Николо Паганини, а на самия фестивал, един цигулар има честта да свири на цигулката на маестрото от 1743 г.
Дънките – синьото от Генуа
Въпреки че американецът Леви Щраус често е смятан за създател на дънките, платът за пръв път е създаден в Генуа. Памучното рипсено кадифе било наречено ‘jean’ или ‘jeane“, което идва от френското Gênes - името на Генуа на френски. Известният син плат първоначално се използвал за чували на корабите, а по-късно и за панталони на генуезките моряци. След посещението на Щраус в Европа, през 1851 той се връща в Ню Йорк с парче от плата, и малко след това се раждат известните дънки „Levi”. Терминът „сини дънки“ (blue jeans) идва от френското "bleu-de-Gênes" или “синьо от Генуа.”
Генуа – „люлка“ на съвременната лотария
Лотарията, такава каквато я познаваме днес. е всъщност еволюирала игра, играна в Генуа през 15-ти век. Генуезците залагали на имена на граждани, номинирани да получат обществени постове, заради заслуги към обществото. Игрите се провеждали на всеки 6 месеца, а избраните били петима. Скоро кандидатите за изборите били намалени от 120 на 90, а по-късно имената им били заменени с числа. В останалите италиански провинции, вкл. и Папската, тази игра била забранена по морални причини.
В днешно време по улиците на Генуа можете да видите много магазинчета Lotto, от където освен билет за тяхната лотария, може да закупите също и цигари и сувенири.
Генуа – домът на песто „Дженовезе“ и фокача
Регионът на Лигурия е известен със своя светло зелен на цвят сос песто (Pesto alla Genovese), традиционно приготвен от босилек, борови ядки, зехтин, пармезан и чесън. Името „песто“ идва от генуезкия глагол pestâ, което означава „разбивам, смачквам“.
Със сигурност повечето от Вас знаят този доста вкусен и простичко приготвен сос, тъй като го има и в България – по ресторантите с италианска кухня и във веригите супермаркети. Ако сте в Генуа, непременно опитайте pasta con pesto genovese (паста с песто дженовезе) – все пак сте в града, в който е измислен.
Фокача (focaccia) е вид подквасен хляб, направен от брашно, сол и доста зехтин – също традиционна храна за Генуа. Фокача има навсякъде из Генуа – продава се и на парче, както пицата при нас, и както при пицата, върху фокача можете да видите различни неща – цели домати или доматен сос, моцарела, салами и дори песто „Дженовезе“. Доста мазничка, за разлика от стандартна пица, но пък и доста вкусна. Опитайте!
Площад Ферари - Центърът на Генуа
Piazza De Ferrari (пл. Ферари) е един от най-важните площади в Генуа. Фонтанът (една от забележителностите на града) е заобиколен от огромни сгради като Двореца на дожите (Palazzo Ducale), театър Carlo Felice, сградата на стоковата борса на Генуа и галерията San Lorenzo al Ducale. Оттук тръват някои от по-натоварените улици като Via Dante (по която можете да стигнете до къщата на Христофор Колумб) и Via XX Settembre, на която се намира шопинг аркадата „Galleria Mazzini”. Там може да намерите доста магазини, част от които имаме и в България по моловете. Точно до фонтана е разположен надпис Genova, до който всички се снимат, а на земята може да видите точки в три цвята - в синьо, жълто и червено – и ако следвате тези точки ще Ви отведат до различните забележителности на града. Ако се уморите от пазаруване и снимки може да поседнете и пийнете еспресо на кафенето срещу фонтана. Мястото е много приятно.
Няколко полезни съвета за престоя Ви в Генуа:
Как да стигнем до Генуа?
Градът има свое летище, но за съжаление нито една от нискотарифните компании в България не лети до него. Ние летяхме от Варна до Бергамо. От летището можете да вземете автобус, който ще Ви закара точно пред жп гарата за 2,30 евро на човек. Билетът се заверява в автобуса. От гарата в Бергамо можете да вземете влак, който се сменя на Милано. Пътуването до Милано трае 55 мин и струва 5,50 евро на човек. Ако имате време може да разгледате и Милано. От Милано до Генуа влакът е директен с крайна спирка Ливорно (Livorno). Пътуването трае около 2 часа и струва около 21 евро на човек.
Важни съвети при пътуване с влак:
1. Не забравяйте да заверите своя билет на устройствата на пероните, преди да се качите във влака. Глобите за незаверен билет могат да бъдат големи!
2. Ако закупувате билет до Генуа от автоматите за билети, имайте предвид, че на италиански името на града е Genova. Внимавайте да не си закупите билет за Женева (Швейцария), тъй като името на италиански звучи доста близко до това на Генуа: Genova (Генуа) и Geneva (Женева).
Как да се предвижваме в Генуа?
В Генуа има метро, автобуси и таксита. Имайте предвид обаче, че описаните по-горе забележителности (с изкл. на Фара на Генуа) се намират близо една до друга и можете да ги обиколите и пеша.
Къде да пренощуваме?
Ние използвахме hostel „Abbey”, намиращ се на ул. Vico di Santa Fede 8-10. Той е на 10 мин. пеша от централната гара на Генуа – Principe и на 5 минути пеша от старото пристанище. Има двойни стаи, както и стаи за повече души, в които може да сте с други хора – както във всеки хостел. Нощувка в двойна стая струва 27 евро на човек.
Друг вариант са Olympia Hotel Genova, Hotel Balbi, Soana City Rooms, които са на сходни цени с хостела, но тъй като не са изпитани от нас, не можем да Ви дадем обратна връзка или да Ви ги препоръчаме.
Малко впечатления от нас за Генуа:
Тесните улици са присъщи за градовете из цяла Италия. В Генуа обаче тесните улички не са така приветливи, както са във Верона или дори във Венеция. В Генуа уличките са мръсни, приличащи на гето, „ухаещи“ на урина, неосветени нощем, а някои изглеждат потискащо и през деня. От Африка мигрантите са доста и има цели улици, по които забравяте, че сте в Италия. По улицата до Старото пристанище можете да видите пазар за дрехи и плодове, типични за Африка, но също се продават и морски дарове, украшения, сувенири и др. И в Генуа, както и в Рим, има търговци на селфи-стикове и чадъри, които Ви преследват, докато не ги отпратите малко по-грубо. Като цяло придържайте се към големите улици с повече туристи и опитвайте да не замръквате далеч от мястото, където нощувате.
Надяваме се, че сме Ви полезни. Ако имате въпроси относно посещение на Генуа, не се колебайте да ни оставите коментар по-долу.
А ето клипче от предстоя ни там:
Източници:
acquariodigenova.it
galatamuseodelmare.it
italianways.com
italyproject365.com
museidigenova.it
planetware.com
portoantico.it
routes.tips/blog
thecrazytourist.com
tripadvisor.com
visitgenoa.it
viaggiovagando.com
wikipedia.org
С най-голямото пристанище в Италия
Генуа е основан като колония още от древните гърци, която по-късно е завладяна от римляните през около 220 г. пр. Хр. През 12-ти век, търговията в Средиземно море процъфтява и Генуа става важно морско пристанище. Днес 20% от търговията на Италия е благодарение именно на пристанището в Генуа, което се простира на 22 км брегова ивица. Около Старото пристанище (Porto Antico) са разположени редица барове, ресторанти и музеи (Аквариума на Генуа, Биосферата, Военоморския музей и др.), а разходката по него е чудесна - можете да видите различни видове кораби (вкл. и круизни), лодки, яхти.
Яхти на пристанището и Аквариума на Генуа (вдясно зад нас) |
С един от най-старите фарове в света
В централната част на пристанищната мрежа се намира и Фарът на Генуа (Lanterna di Genova) - 76 метров морски фар, построен за пръв път през 1100 г. и реконструиран неколкократно през годините. Той е основният фар на града и символ на Генуа. Нарежда се на 3-то място най-стар фар след "Кула на Херкулес" (Испания) и "Копу" (Естония).
Родният град на откривателят на Америка
Пред Къщата на Колумб |
Генуа е родният град на Христофор Колумб, откривателят на Америка. Предполага се, че е отраснал в къща близо до центъра на града (на ит. Casa di Colombo - Къщата на Колумб), която е запазена и до днес, макар да е започнала да се руши. Намира се на Piazza Dante, точно до кулите на Porta Soprana. Къщата на Колумб може да бъде посетена, срещу вход от 5 евро, но и само разходка около нея и Porta Soprana си заслужава.
Гордата Генуезка Република
Porta Soprana |
Най-големият аквариум в Европа се намира в Генуа
Освен че е най-големият аквариум в Европа, Acquario di Genova е и в топ 10 на най-посещаваните атракциони на Стария континент, според потребителите на TripAdvisor. Построен от местен архитект Ренцо Пиано през 1992 г. по повод 500-та годишнина от пътешествието на Христофор Колумб, аквариумът показва видове морски животни, характерни за Лигурско море (морето, на което се намира пристанището на Генуа) и видове, характерни за северната част на Атлантическия океан. Всички те се отглеждат в среда на обитание, близка до тяхната естествена. Ако решите да посетите Аквариума на Генуа, непременно си отделете 3-4 часа, за да можете спокойно да го разгледате.
Точно до Аквариума се намира стъклено-стоманена топка наречена Биосферата (Biosfera). В нея може да видите растителни (папрат, кафе, бананови дръвчета, канела) и животински видове (птици, костенурки, насекоми), типични представители на тропическа гора. Построена е с цел да научим за това колко крехки са екосистемите, застрашени от човешката дейност.
Biosfera, Genova |
В близост до Биосферата се намира друг символ на Генуа - Il Bigo - панорамен асансьор, който Ви предлага 360-градусова гледка на Генуа от 40 метра височина. Работи всеки ден в годината и се издига на всеки 10 минути. Билетите за него струват 4 евро, но ако посещавате и Аквариума, има възможност да закупите билет, в който ще е включен и билета за Il Bigo.
Корабът "Нептун" (Neptune) е друга интересна атракция, намираща се точно до Аквариума на Генуа. Той е реплика на испански галеон от 17-ти век. Построен е през 1985 за филма на Роман Полански "Пирати" и може да бъде разгледан и отвътре срещу такса от 6 евро на човек. През 2011 същият кораб е използван за "Веселия Роджър" (коръбът на Капитан Хук) в телевизионния минисериал "Невърленд".
Корабът Нептун |
В Генуа, до Старото пристанище се намира и още един голям музей - Военоморският музей Galata Museo del Mare. Логично е да има и такъв музей - все пак Генуа е бил главна морска сила от 16-ти до 19-ти век. В сграда на 4 етажа са поместени исторически артефакти, реконструкции на кораби, макети. В една от стаите могат да се видят глобуси и атласи от различни периоди от историята. На втория етаж са поместени репродукции на отломки от кораби и морски инструменти. Точно до музея пък е спряна италианска военоморска подводница, на която всеки посетител на музея може да се качи и да я огледа отвътре.
Адрес на музея: Calata De Mari 1, Genova
Информация за часове и билети от сайта тук.
Светия Граал и мощите на Йоан Кръстител се съхраняват в Генуа
Непременно посетете катедралата на Генуа - "Св. Лоренцо" (Cattedrale di San Lorenzo) – най-важната църква в Генуа. Катедралата съхранява мощите на Йоан Кръстител, донесени в Генуа след края на Първия кръстоносен поход.
Пред катедрала Сан Лоренцо |
Както катедралата на Милано, и тази в Генуа съчетава в себе си няколко архитектурни стила – готически, романски и бароков. Външно много прилича на катедралата на Флоренция, тъй като фасадата й е направена от розов, зелен, черен и бял мрамор. Осветена през 1118 г. църквата се е запазила стотици години. Вътре е също толкова внушителна колкото и отвън. Не пропускайте и Museo del Tesoro (Музея на съкровището), намиращ се вътре в катедралата. Когато влезете в църквата, в дясно ще видите и входа на музея.
Това е музеят, който показва богатството на католическата църква. Можете да видите безценни кръстове, златни корони, сребърни скулптури и... Светия граал - Sacro Catino. Вярва се, че това е чашата, от която е пил Христос при Тайната вечеря. Донесена е в Генуа след поход към гр. Цезария (Израел) през 1101 г. По-късно Наполеновите войски я отнасят като трофей, а след времето на Наполеон е върната обратно в Генуа.
Друг интересен артефакт е златният кръст – изработен от византийски майстор през 13-ти век. Украсен със скъпоцнни камъни и перли, кръстът съдържа и частици от Кръста на Христос.
Катедрала Сан Лоренцо - вътре |
В църквата може да се види и бомба от времето на Втората светова война. На 9-ти февруари 1941, английски самолет пуска бомба над катедралата. Бомбата пробива покрива на катедралата, пада в нея, но не избухва. Смята се, че това е чудото на Св. Лоренцо.
Работно време на музея:
Пон – Съб.: 9-12/15-18 часа
Неделя: 15-18 часа
Входна такса за възрастни: 6 евро
За катедралата няма входна такса.
Част от световното наследство на UNESCO
Le Strade Nuove и системата дворци Palazzi dei Rolli са част от световното наследство на UNESCO.
Le Strade Nuove (от ит. „Новите улици“) са група улици, построени от генуезката аристокрация по време на експанзията на града, когато Република Генуа е могъща морска и икономическа сила. Това включва Via Giuseppe Garibaldi, Via Balbi и Via Cairoli.
Следвайки архитектурния модел на времето, благородниците на Генуа си построили пищни дворци в историческия център на Генуа. През 1576 г. сенатът издава декрет, който включва официален списък с жилища, изброени в градския ролков регистър (Rolli – ролки, от там идва името Palazzi dei Rolli), признавайки тяхната уникална стойност. Според декрета собствениците на тези домове се задължават да се редуват и да посрещат и да предоставят жилищата си като квартира при официални посещения на важни държавни гости. Всеки път квартирите били избирани в зависимост от важността на госта: колкото по-висок ранк имал той в обществото, толкова по-пищна трябвало да бъде квартирата и по-знатно семейството, на което е предоставена честта (а също бремето и отговорността) да посрещне госта.
В наши дни някои от дворците са все още собственост на частни лица, други се използват за офиси, банки, музеи. Можете да посетите 3 от тях с един билет - Palazzo Rosso, Palazzo Bianco и Palazzo Doria-Tursi – и да се насладите на великолепието им и техните колекции с интересните артефакти на изкуството.
Билет за трите струва 9 евро. Почивен ден: понеделник
Повече информация можете да откриете в сайта на музеите на Генуа тук.
Круизни кораби на пристанището в Генуа |
Фестивалът на цигуларите и най-известният цигулар в света
От 2000 г. насам всеки октовмри в Генуа се провежда т.нар. Фестивал на цигуларите, в чест на най-известния цигулар в света – Николо Паганини, роден в Генуа. В гореспоменатия Palazzo Doria-Tursi можете да видите личните вещи на Николо Паганини, а на самия фестивал, един цигулар има честта да свири на цигулката на маестрото от 1743 г.
Дънките – синьото от Генуа
Въпреки че американецът Леви Щраус често е смятан за създател на дънките, платът за пръв път е създаден в Генуа. Памучното рипсено кадифе било наречено ‘jean’ или ‘jeane“, което идва от френското Gênes - името на Генуа на френски. Известният син плат първоначално се използвал за чували на корабите, а по-късно и за панталони на генуезките моряци. След посещението на Щраус в Европа, през 1851 той се връща в Ню Йорк с парче от плата, и малко след това се раждат известните дънки „Levi”. Терминът „сини дънки“ (blue jeans) идва от френското "bleu-de-Gênes" или “синьо от Генуа.”
Генуа – „люлка“ на съвременната лотария
Лотарията, такава каквато я познаваме днес. е всъщност еволюирала игра, играна в Генуа през 15-ти век. Генуезците залагали на имена на граждани, номинирани да получат обществени постове, заради заслуги към обществото. Игрите се провеждали на всеки 6 месеца, а избраните били петима. Скоро кандидатите за изборите били намалени от 120 на 90, а по-късно имената им били заменени с числа. В останалите италиански провинции, вкл. и Папската, тази игра била забранена по морални причини.
В днешно време по улиците на Генуа можете да видите много магазинчета Lotto, от където освен билет за тяхната лотария, може да закупите също и цигари и сувенири.
Генуа – домът на песто „Дженовезе“ и фокача
Регионът на Лигурия е известен със своя светло зелен на цвят сос песто (Pesto alla Genovese), традиционно приготвен от босилек, борови ядки, зехтин, пармезан и чесън. Името „песто“ идва от генуезкия глагол pestâ, което означава „разбивам, смачквам“.
Лазаня с Pesto Genovese |
Със сигурност повечето от Вас знаят този доста вкусен и простичко приготвен сос, тъй като го има и в България – по ресторантите с италианска кухня и във веригите супермаркети. Ако сте в Генуа, непременно опитайте pasta con pesto genovese (паста с песто дженовезе) – все пак сте в града, в който е измислен.
Фокача (focaccia) е вид подквасен хляб, направен от брашно, сол и доста зехтин – също традиционна храна за Генуа. Фокача има навсякъде из Генуа – продава се и на парче, както пицата при нас, и както при пицата, върху фокача можете да видите различни неща – цели домати или доматен сос, моцарела, салами и дори песто „Дженовезе“. Доста мазничка, за разлика от стандартна пица, но пък и доста вкусна. Опитайте!
Площад Ферари - Центърът на Генуа
Piazza De Ferrari (пл. Ферари) е един от най-важните площади в Генуа. Фонтанът (една от забележителностите на града) е заобиколен от огромни сгради като Двореца на дожите (Palazzo Ducale), театър Carlo Felice, сградата на стоковата борса на Генуа и галерията San Lorenzo al Ducale. Оттук тръват някои от по-натоварените улици като Via Dante (по която можете да стигнете до къщата на Христофор Колумб) и Via XX Settembre, на която се намира шопинг аркадата „Galleria Mazzini”. Там може да намерите доста магазини, част от които имаме и в България по моловете. Точно до фонтана е разположен надпис Genova, до който всички се снимат, а на земята може да видите точки в три цвята - в синьо, жълто и червено – и ако следвате тези точки ще Ви отведат до различните забележителности на града. Ако се уморите от пазаруване и снимки може да поседнете и пийнете еспресо на кафенето срещу фонтана. Мястото е много приятно.
На пл. Ферари с надписа на Генуа |
Няколко полезни съвета за престоя Ви в Генуа:
Как да стигнем до Генуа?
Градът има свое летище, но за съжаление нито една от нискотарифните компании в България не лети до него. Ние летяхме от Варна до Бергамо. От летището можете да вземете автобус, който ще Ви закара точно пред жп гарата за 2,30 евро на човек. Билетът се заверява в автобуса. От гарата в Бергамо можете да вземете влак, който се сменя на Милано. Пътуването до Милано трае 55 мин и струва 5,50 евро на човек. Ако имате време може да разгледате и Милано. От Милано до Генуа влакът е директен с крайна спирка Ливорно (Livorno). Пътуването трае около 2 часа и струва около 21 евро на човек.
Фонтанът на пл. Ферари |
Важни съвети при пътуване с влак:
1. Не забравяйте да заверите своя билет на устройствата на пероните, преди да се качите във влака. Глобите за незаверен билет могат да бъдат големи!
2. Ако закупувате билет до Генуа от автоматите за билети, имайте предвид, че на италиански името на града е Genova. Внимавайте да не си закупите билет за Женева (Швейцария), тъй като името на италиански звучи доста близко до това на Генуа: Genova (Генуа) и Geneva (Женева).
Как да се предвижваме в Генуа?
В Генуа има метро, автобуси и таксита. Имайте предвид обаче, че описаните по-горе забележителности (с изкл. на Фара на Генуа) се намират близо една до друга и можете да ги обиколите и пеша.
Къде да пренощуваме?
В една не много мизерна уличка в Генуа |
Друг вариант са Olympia Hotel Genova, Hotel Balbi, Soana City Rooms, които са на сходни цени с хостела, но тъй като не са изпитани от нас, не можем да Ви дадем обратна връзка или да Ви ги препоръчаме.
Малко впечатления от нас за Генуа:
Тесните улици са присъщи за градовете из цяла Италия. В Генуа обаче тесните улички не са така приветливи, както са във Верона или дори във Венеция. В Генуа уличките са мръсни, приличащи на гето, „ухаещи“ на урина, неосветени нощем, а някои изглеждат потискащо и през деня. От Африка мигрантите са доста и има цели улици, по които забравяте, че сте в Италия. По улицата до Старото пристанище можете да видите пазар за дрехи и плодове, типични за Африка, но също се продават и морски дарове, украшения, сувенири и др. И в Генуа, както и в Рим, има търговци на селфи-стикове и чадъри, които Ви преследват, докато не ги отпратите малко по-грубо. Като цяло придържайте се към големите улици с повече туристи и опитвайте да не замръквате далеч от мястото, където нощувате.
Надяваме се, че сме Ви полезни. Ако имате въпроси относно посещение на Генуа, не се колебайте да ни оставите коментар по-долу.
А ето клипче от предстоя ни там:
Източници:
acquariodigenova.it
galatamuseodelmare.it
italianways.com
italyproject365.com
museidigenova.it
planetware.com
portoantico.it
routes.tips/blog
thecrazytourist.com
tripadvisor.com
visitgenoa.it
viaggiovagando.com
wikipedia.org
Коментари
Публикуване на коментар