Рим: 10 забележителности, които трябва да посетите

Продължавам разказа за сватбеното ни пътешествие в Италия. В предишни публикации научихте полезни съвети при посещение и престой във Верона и Венеция, както и съвети за Вечния град, столицата на Италия Рим.


Наричан още Градът на седемте хълма, Вечният град съществува от повече от 2800 години. В момента в него живеят близо 4 млн. души, но се посещава целогодишно от милиони туристи. Наситен с културното наследство на многовековна история, където едва ли не всеки камък има история, Рим определено трябва да бъде видян. Ето 10 забележителности от историческото наследство на Рим, които непременно да посетите:

1. Колизеят в Рим
(на ит. Il Colosseo)


Пред Колизея (Il Colosseo)
Построен по време на управление династията на Флавиите при императори Веспасиян, Тит и Домициан, Колизеят е най-големият амфитеатър в света, който можел да помести над 50 000 зрители. На неговата арена са се провеждали различни зрелища - от гладиаторски битки, боеве с диви зверове (лъвове, тигри, хиени, леопарди); лов на животни (хипопотами, жирафи, слонове, крокодили); пресъздавани са епични морски битки, както и класически митове. Провеждани са и публични екзекуции.

По-късно, през Средновековието, когато гладиаторските битки били забранени, в Колизея е била поместена църква, а арената била превърната в гробище. Около 1200 г. фамилията Франджипани придобива Колизея, укрепява го и го използва като замък. През 14-ти век силно земетресение разрушава част от него, а камъните са използвани при строежа на църкви, храмове и други сгради.



Колизеумът отвътре

Някои от съвремените "гладиатори", които са изнесли "убийствени" представления в Колизея са Рей Чарлс, Пол Маккартни, Елтън Джон.

При посещение:

До Колизеума се стига най-лесно с метро - линия В, спирка Colosseo.

Официалният сайт на Il Colosseo е тук. Билет за посещение е 12 евро на човек, а в цената се включва и посещение на Римския форум и хълма Палатин. Препоръчвам Ви да закупите своя билет предварително онлайн и така ще избегнете километрчните опашки пред Колизеума.

Струва ли си да бъде посетен? Според мен да. Някои биха казали, че е просто "купчина камъни", но в крайна сметка това е сграда на близо 2000 години, запазена в по-голямата си част и до днес. Мисля, че е изумително да имаш възможността да се разходиш из нея.


2. Арката на Константин
(на ит. Arco di Costantino)

Точно до Колизея се намира Триумфалната арка на Рим, построена през 4-ти век, за да ознаменува победата на император Константин над неговия противник Максенций. След тази победа християнството е прието като религия в Римската империя.



3. Циркус Максимус, Хълм Палатин и Римски форум
(на ит. Circo Massimo, Palatino e Il Foro Romano)

Палатин е първият от седемте хълма на Рим и най-древната част на града. От него могат да се видят Римския форум, Колизея и Циркус Максимус.

В близост до хълма се намирала пещерата, в която били отгледани митичните основатели на града, братята близнаци Ромул и Рем. Според вярванията Ромул е бил първият цар на града, откъдето идва и името на Рим. Така точно от Палатинския хълм започва Рим.

През вековете няколко имератори (напр. Октавиан Август) строят свои дворци и живеят на Палатин. От там е и името на хълма - "палат" (дворец; на италиански palazzo, на френски palais, на немски Palast, англ. palace). Имало е и няколко храма, вкл. на Аполон, но днес те са в руини.

Foro Romano (Римски форум)

На Палатин са разположени и първите частни ботанически градини в Европа. Кардинал Алесандро Фарнезе (по-късно Папа Павел III) купува парцел от Палатин през 1550, превръща част от руините  (останките на двореца на император Тиберий) в лятна вила и прави ботанически градини със скулптури и екзотични растения. Някои части от ботаническите градини все още могат да бъдат посетени при обиколка на Палатин.

Римският форум е центъра на Древен Рим, средище на обществения живот. По-интересни са останките на три арки. Първата е на император Тит, построенна след смъртта му, за да ознаменува победата му над евреите и превземането на Йерусалим. Под нея минава прочутата Via Sacra (свещен път), по който императорите са минавали при завръщането си от походи. Другата е арката на Август, построена за да отбележи победата му над Клеопатра. Третата е арката на Септимий Север, построена от мрамор, след войните с партите (доминиращите сили в днешен Иран).

Зелената поляна е Circo Massimo, а отзад останките на Палатин

Циркус Максимус е арената, на която са се провеждали надбягванията с коне и колесници. Над 250 000 зрители са можели да наблюдават игрите. В наши дни от Циркус Максимус е огромно поле, на което се провеждат много събития. На финала на Световното първенство по футбол през 2006 се събират над 700 000 души, за да отпразнуват победата на Италия.

Как можете да стигнете до тези места?

Най-добрият начин е с метро, линия B, спирка Circo Massimo. От там можете да разгледате Циркус Максимус и да продължите към Колизеума. Хълма Палатин е малко преди Колизея. Както споменах и по-горе, ако желаете да посетите Колизея, хълм Палатин и Римския форум, най-добре е да си купите комбиниран билет онлайн. Ако все пак пропуснете, по-добре да си купите билет от хълм Палатин, защото опашката е в пъти по-кратка от тази на Колизеума. 

Носете си вода и храна, тъй като на хълм Палатин няма от къде да се купи, а разглеждането им заедно с Римския форум отнемат време.

4. Национален паметник на Виктор Емануил II
(на ит.  Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II)

Безспорно един от най-внушителните паметници, Националният паметник на Виктор Емануил II се намира между площад Венеция и Капитолийския хълм, съвсем наблизо до Римския форум. Наричан още Олтара на Родината или Викториан, паметникът е сграда, построена в чест на първия крал на Обединена Италия - Виктор Емануил Втори. Той умира през януари 1878 и е погребан в Пантеона в Рим. Надписът на гроба му гласи: "Padre della Patria" (Баща на отечеството).

Пред паметника на Виктор Емануил II

Множеството картини, документи, снимки, монети и знамена разказват историята на Обединението на Италия, поместени в стаите на паметника. Макар италианците да наричат с насмешка паметника "сватбената торта" и да го смятат за прекалено голям и масивен, паметникът според мен е много красив и буди възхищение. За да се стигне до входа на сградата се минава покрай два фонтана и голямо стълбище. От върха се описва красива гледка, а за любителите на 360 градусовите панорами от високо, има асансьор, който Ви качва на покрива на сградата, от където можете да видите цял Рим. За музея няма входна такса, но за асансьора таксата е 7 евро на човек. Отворено е всеки ден от 10 сутринта и затваря по залез. На покрива телескопите се ползват безплатно и има обяснения за това какво точно наблюдавате.

Фонтанът пред паметника на Виктор Емануил II

Как се стига?
С метро, линия В, спирка Il Colosseo и десетина минути пеша към площад Венеция.
Автобуси: номер 60, 40, 64, 117 минават наблизо.

Внимание: Спирка Vittorio Emanuele (със същото име) не е никак близо. Тя се намира в близост до гара Термини, което е на около 40 минути път пеша.

Ако идвате от Римския форум, се минава по улица с паметници на императорите на Римската империя. Не пропускайте да ги видите.


5. Пантеонът
(на ит. Pantheon)


Пантеонът е най-запазената древна сграда в Рим. Строежът му започва през 27 г. пр. Хр., по идея на на доверения генерал на Октавиан Август - Марк Агрипа. Но видът, в който е в момента се дължи на император Адриан (през 126 г. сл. Хр.), тъй като Пантеонът е бил изгарян два пъти. Все пак след последното му построяване, император Адриан оставя името на Агрипа и то може да бъде видяно на входа на Пантеона: M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIVM·FECIT - в предвод - "Марк Агрипа, син на Луций издгражда сградата по времето, когато е бил консул за трети път". Първоначално Пантеонът е бил построен като храм на всички богове на Древен Рим. По-късно е превърнат в църква, което е и причината да бъде така добре запазен вече близо 2000 години. От Ренесанса в Пантеона започват да погребват видни личности. Освен Виктор Емануил Втори, тук са погребани още крал Умерто Първи (наследник на Виктор Емануил II), съпругата му кралица Маргарита (на която е кръстена известната пица) и великият художник Рафаело. Днес Римският пантеон все още се използва като църква и в него редовно се провеждат религиозни меси при специални празници.

Пред Пантеона в Рим

Смята се за едно от най-големите инженерни достижения от Античността, заради своя купол, който и до наши дни остава с най-големия купол от неармиран бетон. Неговият вътрешен диаметър на височина и ширина е еднакъв – 43.3 м., т.е. вътре в него може да се вмести сфера със същите размери. Върхът на купола е с кръгъл отвор наречен "окулус" или още "Окото на Пантеона". Рядко дъжд попада в Пантеона, но подът е осеян с каналчета, които отвеждат водата навън.

Пантеонът е вдъхновил редица архитекти през вековете, за да построят сгради-символи на градове от цял свят. От Брунелески (архитектът на Катедралата на Флоренция) и Микеланджело (Базиликата на Св. Петър), до съвременни сгради като Мемориала на Джеферсън (във Вашингтон),  Капитолий в САЩ (седалище на федералната или щатската законодателната власт) и Пантеона в Париж.

Пантеонът в Рим се намира на Piazza del Rottonda, в близост до Piazza Navona. Уличките са твърде тесни там, за да се стигне с транспорт, но ако сте с автобус, Piazza Argentina е спирка на автобуси 40, 60, 64. Входът за Пантеона е безплатен.

6. Испанските стълби на площ. Испания
(ит. Scalinata di Piazza di Spagna)

Името на площад Испания идва от испанско посолство, което се намира на площада. Площадът се свързва с църквата Тринита деи Монти (Trinita dei Monti), която е построена на върха, посредством т.нар. Испански стълби - 135 стъпала, построени между 1721 и 1725 г. Всъщност църквата е френска, и тъй като Франция и Испания дълго спорят за владението на земята там, в знак на помирението на двете страни изграждат Испанските стълби като "мост" между френската част, където е църквата, с испанската част, където е посолството.

На Испанските стълби в Рим
Дълго време стълбите са любимо място за обяд на туристи и местни, но това вече е строго забранено и се наказва с глоби.

През 1986 тук отваря първият ресторант МакДоналдс в Италия, което предизвиква големи протести и три години по-късно стартира международно движение срещу "бързата храна".

На самия площад се намира един от най-красивите фонтани на Рим - фонтанът Barcaccia, нищо че името му се превежда "грозната лодка" :-). Построен по идея на папа Урбан VIII, "вдъхновен" от наводение на река Тибър, което, след отдръпването на реката, оставило лодка насред площада.

Данчо пред Фонтан Barcaccia, на пл. Испания

Как да стигнете?

Най-лесният начин е с метро - спирка Spagna. В близост е Via Condotti, на която са разположени бутици на световноизвестни дизайнери.

7. Фонтан ди Треви
(ит. Fontana di Trevi)

Един от най-известните фонтани не само в Италия, но и в света, Фонтан ди Треви непременно трябва да бъде посетен. Има две версии за името му. Първата се свързва с това, че името идва от превода на "tre vie", което значи "3 пътя". Местоположението на фонтана е точно такова - на кръстопът между 3 улици.  Другата версия е свързана с името на богиня Тревия, която защитавала улиците на Рим и имала 3 глави. Винаги стояла на места, където 3 улици се пресичат.
Пред Фонтана ди Треви

Фонтанът е построен през 18-ти век и изобразява статуя на бог Океан, а конете от двете му страни символизират двете лица на водата - как тя може да бъде и буйна, и спокойна. Традиция е да хвърлите монета с дясната ръка, с гръб към фонтана. Това Ви "гарантира", че отново ще отидете в Рим някой ден. Още древните са имали обичай да хвърлят монета във водите на реките преди пътуване, защото така омилостивявали водните богове да им помагат да се завърнат у дома благополучно.

Около 3000 евро дневно се събират от Фонтана ди Треви и се използват за дарения за нуждаещи се. Строго забранено е да се взимат монетите от фонтана. Най-известният крадец на монети от фонтана е хванат през 2002, като е взимал монети цели 34 години преди това.

Как да стигнете до Фонтана ди Треви?
Пеша: Намира се на пл. Треви, което в близост до площад Навона и площад Испания.

8. Площад Навона
(на ит. Piazza Navona)

В миналото на същото място, където днес се намира площад Навона, е имало стадион, построен през 1-ви век от император Домициан. Става площад чак в края на 15-ти век, когато там преместват градския пазар. По-късно пазарът е преместен на Кампо деи Фиори (Campo dei Fiori), а на площада се провеждат състезания с коне, кориди, театрални представления. От 1652 до 1826 всяка събота и неделя на август площадът е ставал езеро, в чест на семейство Памфили (папско семейство, част от които е Папа Инокентий X), които имали свой дворец на площада. Имало е състезания с карети под музикален съпровод.

Пред фонтана на Нептун

Пред Фонтана на Мавъра


Три фонтана красят площада - Фонтанът на Нептун в северната част, Фонтанът на четирите реки (Fontana dei Quattro Fiumi) (Нил, Ганг, Дунав и Рио Делла Плата) - по средата на площада и Фонтанът на Мавъра - в южната част. На площад Навона се намират още църквата Света Агнеса и прочутата "говореща статуя" на Пасквин. Пасквин бил шивач, популярен с бързия си остър ум, който пишел осмиващи произведения срещу властта. Построяват статуя в негова чест, на която местните залепят сатирични произведения, в които изразявали недовоството си към членовете на Църквата и към управляващите. Тези произведения носят името на шивача и се наричат "пасквил".

Как да стигнете до Piazza Navona?

С метро най-близката спирка е Spagna, което е на 15 минути път пеша. С автобус номер 87, спирка Rinascimento и от там още 300 метра пеша.

9. Площадът на народа
(на ит. Piazza del Popolo)

Площадът на народа или Пиаца дел Пополо се намира в близост до парк Боргезе (Borghese). Слави се с богата история, датираща още от 3-ти век сл. Хр. и е бил първото нещо, което пътуващите са виждали на идване в Рим. Като вход, оттук тръгват много улици, водещи към града. Via del Corso свързвала древния Римски път с Площад Венеция, където се намира Капитол и Римския форум. Via di Ripetta води до Мавзолея на Август и до река Тибър. Via del Babuino свързва Площада на Народа с площад Испания, където са Испанските стълби.

Piazza del Popolo отгоре

Дълго време Площадът на народа (Piazza del Popolo) е бил и място за публични екзекуции, последната от които се провежда през 1826 г.

На площада могат да се видят Porta del Popolo, църквата Santa Maria del Popolo, двете църкви близнаци Santa Maria dei Miracoli и Santa Maria in Montesanto, двата фонтана Fontana del Nettuno (Фонтанът на Нептун) и Fontana della Dea di Roma (Фонтанът на Богинята на Рим).

Как да сгигнете до Piazza del Popolo?

С автобус № 88, 95, 117, 119, 490 или 495
С метро: линия A, спирка Spagna или Flaminio


10. Замъкът Сант Анджело
(на ит. Castel Sant'Angelo)

Построен от император Адриан (135 г.) за свой мавзолей, замъкът Сант Анджело съхранява погребалните урни на императорите, управлявали от времето на Адриан до Септимий Север.

В наши дни замъкът е музей, в който на 5 нива се помещават мавзолей, затворнически килии, папски резиденции, военен музей и тераса с чудна гледка към Ватикана и Рим.

Замъкът Сант Анджело, река Тибър и мост Сант Анджело

На терасата може да се види и прочутата статуя на архангел Михаил. Според легендата, през 590 г., по време на чумна епидемия, папа Григорий Велики видял на крепостта арх. Михаил, който прибрал меча в ножницата си. Това било знак за край на бедствието. Оттам прозилязло и името на замъка - Сант Анджело.

Папите са използвали замъка за крепост и затова между Ватикана и Сант Анджело има таен проход (Passetto), използван от папите, като път за бягство. Сигурно си го спомняте във филма "Ангели и Демони", по романа на Дан Браун.

Как да стигнете до Сант Анджело?
С метро: Линия А; спирка: Lepanto

Замъкът е отворен от вторник до неделя, от 9 до 19.30. За повече подробности и билети можете да посетите официалния сайт тук.

А щом сте стигнали до Сант Анджело, съвсем наблизо се намира и Ватикана. Вижте какво да посетите във Ватикана тук.

А ето и клипче от разходката из Рим:




Коментари