Катедрала "Христос Спасител" - третият най-голям православен храм в света

Три месеца е пътувала тази картичка към мен - картичка от Москва, показваща катедралата "Христос Спасител" - третият най-голям православен храм в света, след Катедралата "Спасение на нацията" в Букурещ, Румъния и катедралата "Св. св. Петър и Павел" в Санкт Петербург. Русия. 

Пощенска картичка от катедрала Христос Спасител в Москва
Пощенска картичка от катедрала "Христос Спасител", Москва

Историята на третата най-голяма катедрала е доста интересна. Тя започва още от 19-ти век, през 1812 г., когато цар Александър I декларира в манифест намерението си да построи катедрала в чест на Исус Христос, като благодарност за победата във войната с Наполеонова Франция и като паметник на жертвите от нея. Избраното място за храма (в местността на Воробьовите възвишения) обаче се оказва неподходящо заради особеностите на почвата и строителството спира през 1826 г. Когато Александър I е наследен от брат си Николай I, новият цар не харесва неокласическия стил на катедралата, избран от неговия предшественик. Създаден е нов проект, като за пример взимат църквата "Света София" в Константинопол. Строежът е преместен на левия бряг на река Москва, недалеч от Кремъл, а строителството започва отново през 1832 г. Катедралата е завършена окончателно на 26 май 1883 г. - в деня преди император Александър III да бъде коронясан.

В приземния етаж е можело да се види мемориал, посветен на победата на Русия над Наполеон - каквато е била идеята за създаването на храма.

Историята не свършва до тук. Атеизмът, започнал да бъде държавна политика на СССР след Октомврийската революция от 1917 г. води до целенасочено и систематичното унищожение на Руската Православна Църква. След смъртта на Владимир Ленин през 1924 г. съветският лидер Йосиф Сталин решава, че на мястото на катедрала "Христос Спасител" може да построи паметник на социализма, известен като "Двореца на Съветите". Той е бил замислен да бъде най-високата сграда в света за времето си, а на върха му е трябвало да има гигантска статуя на Ленин. На 5 декември 1931 г., със заповед на Сталин храмът е взривен. Отнема повече от година, за да изчистят отломките, но "Двореца на Съветите" така и не е завършеж, защото строежът е спрян поради липса на средства, проблеми с наводнения от река Москва и избухването на Втората световна война. 

Част от мрамора от разрушената катедралата е използван за строежа на близките метростанции. 

След войната, през 1958 г. при Никита Хрушчов, катедралата е превърната в най-големия открит плувен басейн в света - басейн "Москва". Басейнът е затворен през 1990-та и Руската Православна Църква получава разрешение да възстанови катедралата "Христос Спасител".

В края на 1999 г. новият храм "Христос Спасител" е завършено копие на своя исторически предшественик. На 31 декември 1999 г., храмът е отворен за посещения, а на 6 срещу 7 януари 2000 е отслужена и първата тържествена литургия за Рождество Христово. Катедралата официално е осветена на празника Преображение Господне през август, 2000 г.

Други забележителности в близост до храма "Христос Спасител" са Кремъл, Червения площад, църквата "Василии Блажени", Мавзолея на Владимир Ленин, Държавния исторически музей, Успенската катедрала, река Москва.


Източник: bg.wikipedia.org

Коментари