Град Бяла е второто по-големина населено място в област Русе и е град с гостоприемни жители и богата история.
Пред фонтана и Народно читалище "Трудолюбие" в центъра на Бяла |
Различни археологически изследвания "говорят" за съществуването на римска крепост около бреговете на река Янтра през IV – V век, която служила за охрана на пътя, а в покрайнините на града са намерени и тракийски надгробни могили.
Името на Бяла идва от белия цвят на близките скали. Първоначално хората, заселени в района на трите хълма, наричали селището „Бяла земя“. По-късно за краткост казвали само "Бяла".
Преди Средновековието югоизточно от града, на около 7 km в Беленската гора, е имало селище Пуста Бяла, наречено така по-късно след като опустява заради чумна епидемия. Оцелелите хора се заселват в същото направление на 1 – 2 km от сегашния град, където основават селището Нова Бяла (Ени Беле).
През града преминава река Янтра, а на нея през 1865-1867 г. е построен и прочутият Беленски мост на Колю Фичето. Мостът е една от забележителностите на града. Смята се за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г.
Феликс Каниц (австрийско-унгарски учен и художник) описва града през 1871 г. като средище на разнообразни занаяти – абаджийство, мутафчийство, кожухарство и др., с чаршия и много дюкяни. За моста на Колю Фичето той пише: „И тоя скромен човек в потури и абичка не знае, че с Беленския си мост е построил най-голямата хидравлична постройка на Балканския полуостров извън Цариград.“
Празникът на град Бяла е 6-ти май, а Св. Георги е закрилник на града, затова не е чудно, че църквата в центъра на града е кръстена именно на него. Традиционно на този ден всяка година се провеждат множество културни събития, а в центъра на Бяла се организира панаир с люлки и въртележки. Това е времето на т.нар. сбор, когато семейства и приятели се събират и отбелязват празника с богата трапеза с агнешко.
И тази година бяхме там на сбор и успяхме да посетим най-новата забележителност в кв. Гара Бяла, на 7 км от града - "Арт център - Бяла". Комплексът се състои от уютно заведение за хранене с вкусни пици и ароматно кафе, чудно кино "Баронеса" (кръстено на Баронеса Юлия Вревска, за която ще стане дума по-късно), и най-интересното и забележително от всичко - галерията със своята зала "Восъчни фигури".
В нея са представени изкусно изработените фигури на личности, важни не само за историята на града, но и за България. Ето кои:
Петко Рачов Славейков (1827-1895) - на влизане в галерията фигурата на седналия Славейков е първата, която човек вижда. Както вероятно знаете, Петко Славейков е поет, виден общественик, развива широка културно-просветна дейност. Издава възрожденски вестници, а до 1847 г. събира 2263 песни, пословици и поговорки, които издава в сборник. За няколко месеца от края на 1845 до началото на 1846 е учител в Бяла. Макар да преподава само на 15-20 деца и за толкова кратък период, това не попречило на беленчани да запазят прекрасни спомени за дядо Славейков, а по-късно, след като се построява новото училище, да го кръстят на него.
Восъчна фигура на Петко Р. Славейков |
Княз Александър Батенберг е втората личност с восъчна фигура в галерията. Принц Александър Йозеф фон Батенберг е офицер в Австро-унгарската армия, както и в състава на 9-ти конен полк от Предния отряд, предвождан от ген. Гурко в Руско-турската (Освободителна) война. Участва в някои от най-решителните сражения, за което получава орден "Георгиевски кръст" IV-та степен. Пристига в Бяла, заедно с ген. Гурко, за да участва в един от военните съвети на 02.08.1877 г. и тук получава ордена. Заедно с руския император посещават болниците в региона. На 17.04.1879 г. е утвърден за княз на България. Съединението на Източна Румелия с Княжество България на 06.09.1885 г. го превръща в ключова фигура.
Фигурата на Княз Александър Батенберг |
Вече споменах за моста на Колю Фичето, затова е ясно, че и Колю Фичето има своя фигура в галерията и тя е на централно място. Знае се, че преди да изработи моста, майстор Колю Фичето се заел да направи макет от восък, за да изчисли сумата, необходима за построяването на моста. Това е единственият строителен обект, на който майсторът е правил макет. Точно до подобен макет на своя мост стои сега и восъчната фигура на прочутия майстор. В отговор на офертата на френските инженери за цена на строежа 2 милиона гроша, самоукият български майстор заявява: „Ако, Паша ефенди, не сторя моста до Бяла за 700 000 гроша и по теркя си, вземи ми главата!“. Залагайки честта и живота си, той спазва обещанието си и построява моста от дялан камък от варовик и хоросан за 2 години с труда и активното участие на местното население. На всеки един от устоите (13) има същества от гръцката митология - грифон, нимфа, лебед, лъв. Смята се, че сложеният от него лъв е нарочно там и символизира желанието му да види отечеството си свободно. Това не убегнало и на Мидхат паша (поръчителят на моста и валия на Дунавския вилает), който му казал, че "само заради този лъв бих ти отсякъл ръцете".
Фигурата на Колю Фичето до макета на моста |
Восъчен макет на Беленския мост |
До фигурата на Колю Фичето е тази на апостола Панайот Волов.
Данчо и аз пред фигурите на Колю Фичето и Панайот Волов |
След неуспешния завършек на Априлското въстание, през Бяла, на път за Румъния, минават апостолите Панайот Волов, Георги Икономов и въстаникът Стоян Ангелов. Беленчанин ги приютява в своята колиба. Тъй като човекът живеел сам, направило впчатление на турците, че при него вечерта има хора. Затова турците се усъмнили, че укрива някого и потеря нападнала къщата. В престрелката, Волов е ранен. И тримата се опитват да избягат от потерята и скачат в придошлата река Янтра, но не успяват да я преплуват и се удавят в нея на 23 май 1876 г. Волов е бил само на 26 г. На това място, в близост до моста на Колю Фичето, през 1901 г. е сложен възспоменателен кръст, а по-късно, през 1960 г., е издигнат и паметник с бюста на Панайот Волов.
Панайот Волов |
Восъчна фигура на Баронеса Юлия Вревска |
Баронеса Юлия Вревска също има своя восъчна фигура. Тя била придворна дама на Мария Александровна - съпругата на руския император Александър II. Медицинска сестра доброволка в Действащата руска армия на Балканския полуостров по време на Руско-турската война (1877-1878). Със собствени средства от продаден имот създала медико-санитарен отряд от 22-ма лекари и сестри, с които работи първоначално във военно-полева болница в румънския град Яш. През октомври 1877 г. пристига в 48-а военновременна болница в Бяла. Обстановката е изключително напрегната - 5 медицински сестри се грижат за повече от 400 болни и ранени войници... Отдадена изцяло на благородната си мисия, изправена всеки ден срещу ужасите на войната, тя не се щади. Не след дълго, обаче, заболява от петнист тиф и умира на 05.02.1878 в Бяла. За нея Виктор Юго пише: „Розата на Русия - откъсната на българска земя.", а руският автор Тургенев я описва така: "Нежно, тихо сърце... И такава сила, такава жажда за жертва! Да помага на нуждаещия се от помощ.. тя не познаваше друго щастие... не познаваше - и не изживя!"
Последната фигура в галерията е на руския император Александър II, заслужил званието си Освободител два пъти - за свободата на над 30 милиона руски крепостни селяни и за свободата на България, Сърбия, Черна гора, Херцеговина и Румъния. На 24.04.1877 г. в Кишинев с негов манифест, Русия обявява война на Османската империя. Александър II и Руската главна квартира се настаняват и престояват в Бяла от 20.07 до 13.08.1877 г. Той живял в тогавашната къща на Мехмед Бей - османският градоначалник. В днешно време в тази къща е историческия музей на Бяла - музей за Руско-турската (Освободителна) война.
Восъчната фигура на Император Александър II пред снимка на хорото в Бяла |
Руският Император Александър II |
Императорът в Бяла присъства и на първата църковна служба в новоосвободените български земи. Дълго време из страната се разказва за хорото, което беленчани организират в чест на Император Александър II. Иван Вазов пише стихотворението "Царят в Бяла" точно по този повод.
За спомен преди заминаването си, Император Александър II подарява на църквата 6 камбани с различна големина, 4 от които и до днес бият под купола на храм "Св. Георги" в центъра на града.
В зала на галерията на 1-вия етаж се насладихме и на богатата колекция от традиционни български носии на семейство Нелка и Велико Тодорови (наши роднини, между другото :) )
Ето малко снимки и на тях:
Беленска и Русенска носии пред снимка на храм "Св. Георги" |
Мъжка автентична носия от Бяла |
Беленска носия |
Видинска носия |
Врачанска носия |
Видинска носия |
Търновска носия |
Ловешка носия |
Мъжка носия - ансамблова |
В същата зала можете да видите и копие на Боровското сребърно съкровище, намерено край град Борово (в близост до Бяла) през 1974 г. Състои се от 5 сребърни съда с позлата – 3 ритона, каничка ритон и разлата купа. Върху съдовете са открити надписи, свързани с тракийския одриски цар Котис I (383 – 359 г. пр.н.е.) Съкровището принадлежи към т.нар. „одриски царски подаръци“, дар е от Котис І на анонимен гетски владетел. Предметите са украсени с образи на животни и митологични сцени и имат изключителната стойност за изследването на тракийската вяра и обредност. Оригиналът на сребърното съкровище се намира в Националния исторически музей в София.
Боровското сребърно съкровище |
А в следващото клипче ще видите и кадри от Бяла (църкавата "Св. Георги", центъра, Градската часовникова кула, Беленският мост на Колю Фичето), заснети с дрон от Данчо.
Надявам се, че тази виртуална (историческа) разходка из Бяла, Русенско ви допадна! Напишете в коментар, какво ви беше най-интересно.
Източници:
artcenterbyala.bg
bg.wikipedia.org
bulgariatravel.org
Коментари
Публикуване на коментар