За един час в Пиза

Казват, че Пиза е интересен град и си струва да се види не само заради известната наклонена кула. Вярвам, че е така, защото обичам Италия и съм сигурна, че и този град би ми харесал. Но до момента имахме само една възможност да го посетим и ние я "грабнахме". Октомври 2016, сватбено пътешествие, на път от Флоренция към Петте земи. Взехме влак. Слязохме в Пиза. Като типични туристи се "щракнахме" и "тагнахме" и продължихме към следващата дестинация. 


Наклонената кула в Пиза

И тъй като не искаме да сме от онези български туристи, които само се "цъкват" пред места, за които нищо не знаят, но са чували, че са готини, ето какво научихме за "Площада на чудесата" (пък може и за вас да е интересно да прочетете).

"Площадът на чудесата" получва името си чак през 20-ти век от италианския писател Габриеле Д'Ануцио, който бил толкова пленен от мястото, че се чудил как да предаде великолепието му. Може и ние един ден да дадем име на някое място при описанията си в блога, кой знае?! :-)

Пред баптисерията

През 12-ти век Пиза процъфтява във военно, търговско и политическо отношение, пристанището се разраства и, както всеки средновековен италиански град, Пиза започва да влага своите богатства в построяването на пищни сгради. Така се създава т. нар. "Площад на чудесата", който е дом на катедралата, баптисерията (специална сграда за кръщения), гробището и това, което трябвало да бъде най-високата кула с камбанария в цяла Италия. 


Катедралата е посветена на Дева Мария. Вратите на Бонано Пизано са възхитителни и не бива да бъдат пропуснати. Някои от фигурите по тях са добре полирани, заради постоянното им търкане от хората за късмет (както краката на статуята на св. Петър във Ватикана). В катедралата се намират много произведения на изкуството, но също и останките на San Ranieri, светецът-закрилник на града, чиято памет се чества на17-ти юни. 

Най-известна от сградите на площада е наклонената кула. Не е сигурно кой е архитектът на този шедьовър. Но преди години, по време на разкопки по стабилизиране на кулата, е открит саркофаг с останките на Бонано Пизано, затова се предполага, че той е архитектът. 

Имайки предвид, че името на града Пиза означава "мочурлива, блатиста земя", човек би помислил, че архитектите ще вземат под внимание почвата, върху която ще строят, но явно нещо са пропуснали. Чак след построяването на третия етаж, кулата започнала да потъва от едната страна. Вече било късно да спрат работа, затова решили да добавят по-високи колони и арки от южната ѝ страна. Стигнали до 4-ти етаж (от предвидени 8), арките трябвало да стават все по-високи и, несигурни как точно да постъпят, строителите оставили сградата незавършена за почти век. 

Всъщност това не е единствената наклонена кула в Пиза. Сградите на баптисерията и катедралата също са наклонени, а в Пиза известни наклонени кули са още камбанарията на църква San Nicola, както и тази на църквата St. Michele dei Scalzi.

Мнозина инжинери се опитвали през вековете да "изправят" кулата, но без успех. Заради наклона се създава интересна асиметрия. Най-високата ѝ част при върха ѝ е 56.67 m, а най-ниската 55.86 m. Някои инженери предполагат, че прекъсването в строежа е помогнало да не се срути, тъй като вероятно почвата под кулата е имала време да се слегне.

След реставрацията ѝ и лекото повдигане, най-известната нестабилна сграда в света е отворена за посетители и се наблюдава постоянно. През 2001 г. кулата официално е обявена за стабилна за следващите 200 години. Да се надяваме, че технологиите след 200 години ще са напреднали до толкова, че да я съхранят и след това. 

Изкачването до върха е възможно само с водач по 269 стъпала и с предварително резервирани билети. Билети могат да се резервират онлайн или на място на "Площада на чудесата".

До върха можете да забележите и 7-те камбани. Всяка от тях издава звук като една от нотите на музикалната стълбица. За последно камбаните са звъняли през 20-ти век и вероятно се досещате защо. Реставраторите и инженерите се притесняват, че техните движения могат да изкривят кулата допълнително.

Ето малко информация за билетите за посещение:

Билетът струва около 18 евро. Има отделна такса и за катедралата. Ако желаете да присъствате на служба, можете да го направите два пъти през делничните дни - в 8:00 и 9:30 ч., а в неделя - и в 11:00 ч.

Ето и нашето клипче от Пиза :)



Източници:

Walksofitaly.com
leaningtowerpisa.com
Официалният сайт на забележителностите:

Коментари