Escape room - 16 трика, за да победите


Сигурно сте чували за забавлението наречено ескейп стая ("escape room"/"стая на загадките"),  което напоследък набира популярност сред атракционите в България. Почти във всеки по-голям град има поне една такава и младите хора го предпочитат като забавление. Това е чудесен подарък за Ваши приятели, или чудесна идея за сплотяване на екипа в офиса Ви (за т. нар. тиймбилдинг).



Какво представлява ескейп стаята?

Накратко - заключени сте в стая с още няколко души. Стаята е пъзел, от който може да се излезе след като се разрешат няколко по-малки ребуса в нея. Стаите са тематични и представят различни приключения. Човек се чувства все едно е герой на някой от филмите за "Индиана Джоунс", "Бандата на Оушън" или "Мисията невъзможна".

Повечето игри придължават 60 минути, но има и по-дълги или по-кратки такива. Разнообразието от теми и трудности на пъзелите Ви дава глътка свежест от дигиталния свят. С ескейп стаите човек има усещане, че му се случва нещо истинско.

Ако не успеете да намерите изхода за предварително указаното време - губите. Доста често, човек се затруднява и не е странно да загубите при първия Ви път на такова преживяване. Затова ето няколко насоки и трикове как да победите.


Съвети за отбора и поведението му в играта:

1. Отборът е изключително важен!

Играйте с хора, с които Ви е приятно - приятели, роднини или колеги - защото един отбор винаги се представя по-добре, когато нещо го свързва, а и след преживяването, ще сте още по-близки и сплотени.
2. Когато влезете в стаята започнете играта веднага!

Търсете за странно сложени неща, отваряйте вратички, местете предмети - оглеждайте всичко, което Ви се стори необичайно. Ако просто стоите с ръце в джобовете и гледате как останалите играят, значи не играете правилно.  Забавлявайте се! Не се срамувайте - давайте предложения и коментирайте, дори да не сте открили още правилния отговор. Изслушвайте и съотборниците си - може би те са открили нещо, което ще е полезно за всички. Най-добрите отбори са тези, които опитват всичко. Така че, ако някой от съотборниците Ви има леко щура, но донякъде логична идея, послушайте го и я изпробвайте. Дори и да смятате, че идеята не е добра. Възможно е точно това хрумване да Ви доведе по-близо до финалното решение. А ако не - поне ще се забавлявате!

3.  Работете в екип едновременно!

Заемете се с нещо, което останалите още не са погледнали. Това помага задачите да бъдат разпределени на всеки член на отбира и така играта е най-ефективна. Често се случва някои ребуси да бъдат оставяни за после, тъй като на момента не могат бъдат разрешени. Ако се взирате в определен пъзел дълго време и не намирате отговора, помолете друг играч от екипа Ви да се заеме. Така достатъчно хора ще имат информация за пъзела. А ако не успеете да го разрешите и тогава, значи или нямате достатъчно информация за него все още, или имате нужда от подсказка.

4.  Извикайте силно, когато откриете нещо ново!
Ако всеки се е заел да мисли и оглежда различна част от стаята, е възможно двама членове на отбора да намерят части, свързани в един и същи пъзел. Като обявите на глас какво сте открили ще разрешите загадките на стаята по-бързо. Откритията включват тайни кодове, ключове и ключалки или мотив, който се повтаря поне на две места в стаята.

5. Не се скупчвайте всички на един и същи пъзел!

Допринасяйте към разрешаването на ребусите, не бъдете просто наблюдател. Лесно е да гледате отстрани, когато се случва нещо интересно или се напредва по решението на някой пъзел, но хората са по-ефективни, когато са разпределени и работят всеки по своя задача. Ако все пак има само един ребус за разрешаване, опитвайте да допринесете като се включите и давате идеи.

Насоки за предметите в стаята:

6.  Оставяйте използваните ключове в ключалките им!

Един ключ обикновено не се използва втори път. Оставете го там, където последно е паснал и е бил използван. Така няма да се объркате и да губите време в опити да го използвате отново. В много редки случаи същият ключ може да Ви послужи втори път, така че все пак имайте го на ум като последна опция.

7. Групирайте предметите по категории - използвани/ неизползвани!
Така ще спестите време на съотборниците си да оглеждат един и същи предмет, всеки по отделно. Можете да сложете всички неизползвани ключове на едно място, видно за всички членове на екипа.

8. Претърсете стаята изцяло!

Огледайте и пипнете навсякъде. Често ключови предмети могат да бъдат на най-странни или на най-обикновени места като: оставени върху някой шкаф, скрити в джоб на прибрана дреха в гардероб, в скрито отделение на пода, на стена или на шкаф.

Ако видите няколко книги на етажерка, проверете дали всички действително са книги - понякога една от тях е сейф. Може да разгледате и останалите книги, като търсите следи или отбелязвания по тях. Все пак не губете твърде много време в това. Ако са част от пъзела, ще е очевидно. Възможно е да са просто декор. 

9. Добре е да знаете и какво да игнорирате!

Това обикновено се постига с опит (ако сте играли в различни ескейп стаи), но има някои общи неща, които почти никога не са важни:

Случайни числа написани с перманентен маркер върху стари книги и мебели - често това са просто номерата на артикула при закупуването му като част от декора;

Ключове за осветление и контакти - не ги пипайте освен ако не е 100% сигурно, че трябва. Това си е и съвет за безопасност.

Плочи на окачен таван - не губете време с тавана, почти никога не е част от играта.

10. Не търсете последната буква или цифра от търсения код!

Ако сте открили първите няколко и Ви остава само последния символ, по-добре пробвайте варианти вместо да губите време в търсене из стаята. При цифрите имате 10 възможности (от 0 до 9), а при буквите е все едно да решите кръстословица - търсите дума, която да е свързана с играта и да съдържа вече намерените от Вас букви.

11. Изслушайте внимателно разпоредителя с правилата на играта!
Той може да Ви даде ценен съвет още в началото, което в последствие ще Ви спести време. Това се отнася и до подсказките, които ще получите от него по време на играта. Обикновено имате право на 3 подсказки. Преди играта ще Ви дадат уоки-токи за свръзка с разпоредителя. Независимо на колко подсказки имате право, препоръчваме Ви да се допитвате всеки път, когато видите, че Ви отнема твърде много време, за да намерите отговора. Разпоредителите са обучени да Ви насърчат и да Ви "побутнат" в правилата посока, така че да разрешите пъзела по-бързо.

Общи съвети:

12. Винаги опитвайте очевидните отговори преди да започнете да прилагате по-странна логика!

Обикновено по-простите отговори се оказват верни. Гледайте в по-широка перспектива. Не се вманиачавайте по разрешаването на всеки отделен пъзел. Не го мислете прекалено дълго. Ескейп стаите би трябвало да са забавни за по-широк кръг от хора, затова обикновено не изискват предварителни познания и подготовка. Търсете по-простото решение. 

13. Не използвайте груба сила!
Чупенето на предмети е неприятно и за играещите, и за организаторите, тъй като това може да се застраши Вашата сигурност, както и да се наруши функционалността на стаята. Избягвайте използването на груба сила при отваряне на врати, не се катерете по мебелите, не дърпайте висящи предмети. Преди началото на играта ще получите указания за правилата за безопасност, които трябва да спазвате.

14. Бъдете с удобни дрехи и обувки!
Възможно е в един момент да се окажете на пода, пълзейки в търсене на верния отговор. Добре е да се чувствате удобно по време на цялата игра. 

15. Носете си часовник!
Тъй като нямате право да влизате с мобилни телефони или с каквито и да е други устройства, часовникът ще Ви е от полза, за да се ориентирате колко време Ви остава в играта. Ако часовникът свети и в тъмното ще Ви е още по-полезен, тъй като в някои ескейп стаи, помещенията са нарочно смрачени за постигане на по-мистериозен ефект.

И накрая най-важният съвет:

16. Не се страхувайте да загубите!

Някои от най-интересните стаи са именно тези, в които не сте успели да разрешите загадките докрай и да излезете навреме. Важното е да се забавлявате в хода на играта, а не да се препирате и да бързате да разрешавате пъзелите. 

Както и да завършите, накрая отпразнувайте опита си от нея с отбора!

Приятно преживяване!

Снимката е от интернет 

Коментари