О, Шипка - Паметникът на свободата

Честит празник, скъпи приятели!

По случай Трети март, избрах да Ви напиша няколко съвета за мястото, което хиляди българи всяка година избират да посетят и да отбележат празника - Паметникът на свободата - Шипка.


Гледка от върха на Паметника на свободата

Както знаете, паметникът е издигнат, за да увековечи героизма на загиналите за Освобождението на България при решаващите боеве през 1877 г., по време на Руско-турската война.

Той е част от Парк-музей "Шипка", където се включват още няколко паметника с културно значение.




Изминало време... но няма забрава, за тяхната храброст, и доблест и слава, и няма по-силно, по-свидно богатство, и няма по-верен, по-бащински щит изляно от огън и кръв, и гранит...


Паметника наподобява средновековна българска крепост. Камъните, използвани в строежа му, се обработвали на ръка и извозвали до паметника с волски каруци, а пясъкът се превозвал чрез катъри от Мъглиж и Енина. Строи се от 1922 до 1930 г., а откриването му е през 1934 г. Отпред, на входа стои гордо бронзова статуя на лъв - символ на българската държава. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.

За да достигнете до Паметника на свободата на вр. Шипка, трябва да извървите 890 стъпала, така че е добре да бъдете с по-удобно облекло и обувки. В самия паметник са разположени няколко експозиции, където можете да видите униформи, медали, оръжия от Руско-турската освободителна война, както и копие на Самарското знаме - първото бойно знаме на Българското опълчение.
На 03.03.2015 Шипка

До паметника се стига лесно с автомобилен транспорт от Казънлък и Габрово. Като изключим ужасните завои, пътят е хубав, без дупки. Преди изкачването до върха има кафенета и заведения за хранене, както и сергии за сувенири и знамена.

Не забравяйте да вземете със себе си своята книжка за печати от 100-те национални обекта. Печатът на Шипка е на върха, в павилионче до самия паметник.

Ако сте решили да посетите Шипка на Трети март и сте с кола, е добре да пристигнете в ранните часове на сутринта, защото туристите в този ден са много и към 10 часа вече няма възможност нито да се паркира, нито да се шофира по пътя за паметника. Когато ходихме през 2014 г. (от Казанлък) от пътна полиция ни казаха, че пътят вече е затворен и ако желаем да стигнем до паметника единствения начин е пеша от близкото градче Шипка, което се намира на 12 км от Паметника. Не, благодарим! Затова пък посетихме друг паметник, част от 100-те национални обекта: Шипченски манастир и църквата към него „Рождество Христово“.

Църквата "Рождество Христово", Шипченски манастир

Повече за Шипченски манастир, църквата „Рождество Христово“ и историята им може да откриете тук.

На следващата година, опитахме отново да отбележим Трети март на Шипка. Този път успяхме да стигнем до върха, но преживяването си беше цяло изпитание. Валя ни сняг и като казвам "валя", имам предвид това:


Ценен урок: Не забравяйте своите шал, шапка, ръкавици, хубаво яке - за да Ви е топло - и разбира се знаме, което да развявате! :)

Но най-хубавият период да се насладите на красотата и величието на мястото и паметника, според мен, е в края на август, когато са възстановките от боевете при Шипка. Всичко изглежда реалистично и автентично - а ще видите и оръдия в действие... Изключително внушително!




Паметникът на свободата на връх Шипка е едно от местата, които непременно трябва да се посетят поне веднъж в живота. Още информация за него - работно време, история, цени на билети в официалния сайт тук.


По случай празника, нека Ви поздравя със страхотното изпълнение на "Опълченците на Шипка" на моя талантлив брат - Радостин Найденов:



Честит празник, българи!

Коментари

Публикуване на коментар